
23. 2. 2025
Jste vlastníkem černé stavby? Postavili jste nemovitost bez potřebných povolení ze strany stavebního úřadu, nebo jste stavbu koupili a zjistili jste, že není zanesená v katastru nemovitostí?
Takovouto černou stavbu je potřeba co nejdříve zlegalizovat.
Od července 2021 vešla v platnost novela stavebního zákona, která přinela změnu v dodatečném stavebním povolení. O to již není možné dodatečně požádat a černou stavbu musíte zlikvidovat. Je jedno, zda se jedná o novostavbu, na kterou majitel nebo stavebník nevyřídil potřebná povolení (ohlášení stavby, stavební povolení, územní souhlas, územní rozhodnutí) nebo se jedná o stavbu, kterou majitel nabyl jakýmkoliv jiným způsobem a ta není zanesená v katastru nemovitostí. Proto je dobré stavbu zlegalizovat co nejdříve.
Kdy lze legalizovat černou stavbu?
Pokud zjistíte, že vlastníte černou stavbu, můžete stavební úřad požádat o dodatečné povolení stavby, ale dle § 129 odst.3 stavebního zákona č.183/2006 Sb. musíte prokázat, že stavba:
- Není umístěna v rozporu s cíli a úkoly územního plánování, politikou územního rozvoje, s územně plánovací dokumentací a s územním opatřením o stavební uzávěře nebo s územním opatřením o asanaci území nebo s předchozími rozhodnutími o území,
- Není prováděna či provedena na pozemku, kde to zvláštní právní předpis zakazuje nebo omezuje,
- Není v rozporu s obecnými požadavky na výstavbu nebo s veřejným zájmem chráněným zvláštním právním předpisem.
Pokud budou výše uvedené body splněny a stavba bude dodatečně povolena, stavební úřad zastaví řízení o odstranění stavby. Pokud je již stavba dokončená, stavební úřad rozhodne o povolení užívání stavby a případně stanoví podmínky pro její užívání. Pokud se jedná o rozestavěnou stavbu, stavební úřad může stanovit podmínky pro její dokončení.
Jak zažádat o dodatečné stavební povolení?
Pokud potřebujete legalizovat černou stavbu, budete potřebovat stejné podklady, jako kdybyste žádali o stavební povolení před započetím stavby.
Pokud stačí stavbu na stavebním úřadu jenom ohlásit, budete potřebovat podklady uvedené v § 105 odst.2 stavebního zákona:
- Souhlas k provedení stavebního záměru podle § 184a,
- Územní rozhodnutí nebo veřejnoprávní smlouvu území rozhodnutí nahrazující anebo územní souhlas, pokud je jejich vydání tímto zákonem vyžadováno a nevydal je stavební úřad příslušný k povolení stavby,
- Závazná stanoviska, popřípadě rozhodnutí dotčených orgánů nebo jiné doklady podle zvláštních právních předpisů nebo tohoto zákona, nevydává-li se společné závazné stanovisko podle § 4 odst.7, popřípadě povolení podle § 169 odst.4,
- Stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury k možnosti a způsobu napojení nebo k podmínkám dotčených ochranných a bezpečnostních pásem,
- Projektovou dokumentaci nebo dokumentaci ve dvojím vyhotovení,
- Souhlasy osob, jejichž vlastnické právo nebo právo odpovídající věcnému břemenu k sousedním stavbám anebo sousedním pozemkům nebo stavbám na nich může být prováděném stavebního záměru přímo dotčeno: souhlas musí být vyznačen na situačním výkresu.
Pokud budete potřebovat vyřídit stavební povolení, nemusíte dokládat souhlasy osob, jejichž vlastnické právo nebo právo odpovídající věcnému břemenu k sousedním stavbám nebo sousedním pozemkům může být prováděním stavebního záměru přímo dotčeno, zato však musíte doložit návrh plánu kontrolních prohlídek stavby (u již postavené stavby však toto s největší pravděpodobností nebude vyžadováno).
Ale určitě budete potřebovat geometrický plán se zaměřenou nemovitostí pro návrh na vklad práva katastru nemovitostí.
Ještě bude potřeba doložit také:
- Hydrogeologický a geologický posudek
- Radonový průzkum
- V případě, že je objekt využíván a nachází se v něm technická zařízení, tak je třeba doložit elektrorevizi, tlakové zkoušky vodovodu a kanalizace, revize hasicích přístrojů apod.
Pokud Vás zajímá více informací, můžeme vše osobně probrat.
Autor: Ing. Jana Mikšánková
Již 7 let se věnuji realitám, jejich prodeji, nákupu a pronájmům. Specializuji se i na složitější operace, jako exekuce nebo legalizaci staveb. Též se věnuji developerským a komerčním projektům.
Po škole jsem začínala v bankovnictví, nejdříve privátní klientela, později firemní klienti. Zde jsem strávila více než 20 let a získala zkušeností v oblasti financí. V realitách jsem 7 let. Začínala jsem v realitní kanceláři RE/MAX, kde jsem nasbírala veškeré cenné zkušenosti. O tom, že jsem se v realitách našla, svědčí i to, že jsem držitelkou ISO certifikátu, který v České republice vlastní cca 300 makléřů z celkového počtu cca 13.000.
Mezi moje koníčky patří turistika, sport: fitness, běh, golf, tenis a vaření a pečení. Jsem členkou Svazu ochranářů, takže si též čistím hlavu na brigádách v lese a v neposlední řadě mi není jedno osud lidí, kteří buď po zdravotní stránce neměli takové štěstí anebo se ocitli ve složité životní situaci a nedokáží si sami poradit, takže se též angažuji v charitativních akcích.
Jsem kreativní a ráda hledám vhodné řešení. Sport a práce s lidmi mě naplňuje pozitivní energií, kterou následně využívám při řešení složitých pracovních situací.
Reality mi nabízí vše. Odměnou a obrovskou motivací je pro mě spokojený klient, který se na mě rád znovu obrátí, a doporučí mě dalším svým známým a obchodním partnerům.
Takže pokud hledáte spolehlivého partnera pro prodej Vaší nemovitosti, neváhejte mě kontaktovat, ráda se s Vámi potkám a můžeme vše probrat osobně.